Y0786909R000F9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0786909R000F9L
Description:
RES 909 OHM 0.6W 1% RADIAL
Tolerance ±1%
Resistance 909 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±1ppm/°C