Y07895R00000A9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y07895R00000A9L
Description:
RES 5 OHM 0.3W 0.05% RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSR
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.05%
Resistance 5 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±8ppm/°C