Z4KE100A-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
Z4KE100A-E3/73
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 686
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series -
Package Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.5 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Active
Base Product Number Z4KE100
Impedance (Max) (Zzt) 500 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 76 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 500 mA