Z4KE200AHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
Z4KE200AHE3/73
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.5 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Obsolete
Base Product Number Z4KE200
Impedance (Max) (Zzt) 1500 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 500 mA