ZDA-15-S-1AKN-146
ITT Cannon, LLC
Product No:
ZDA-15-S-1AKN-146
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series ZD
Package -
Features Board Lock
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Stamped
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.401" (10.20mm)
Connector Style D-Sub
Contact Material Phosphor Bronze
Ingress Protection -
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C