ZDCL-37-S-1AKN-146
ITT Cannon, LLC
Product No:
ZDCL-37-S-1AKN-146
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series ZD
Package -
Features Board Lock
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Stamped
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.401" (10.20mm)
Connector Style D-Sub
Contact Material Phosphor Bronze
Ingress Protection -
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Number of Positions 37
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C