ZE05-24DP-2H
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
ZE05-24DP-2H
Description:
CONN RCPT SMT R/A 2MM 24POS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 719
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series ZE05
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type -
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 60VAC/DC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.348" (8.84mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 24
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A, 5A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C