ZEDA15-P-BA
ITT Cannon, LLC
Product No:
ZEDA15-P-BA
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series ZED
Package -
Features Board Lock, Ground Strap, Grounding Indents
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Stamped
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Connector Style D-Sub
Contact Material Brass
Ingress Protection -
Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C