ZGL41-200A-E3/96
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
ZGL41-200A-E3/96
Description:
DIODE ZENER 200V 1W GL41
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Base Product Number ZGL41
Impedance (Max) (Zzt) 1200 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package GL41 (DO-213AB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA