ZM4746A-GS18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
ZM4746A-GS18
Package:
DO-213AB
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 18V 1W DO213AB
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 11354
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AB, MELF (Glass)
Product Status Active
Base Product Number ZM4746
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package DO-213AB
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 13.7 V