ZMY11-GS18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
ZMY11-GS18
Package:
DO-213AB
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 11V 1W DO213AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AB, MELF (Glass)
Product Status Active
Base Product Number ZMY11
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package DO-213AB
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 8.5 V