ZPY100-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
ZPY100-TAP
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 100V 1.3W DO41
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.3 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Obsolete
Base Product Number ZPY100
Impedance (Max) (Zzt) 130 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 75 V