ZPY5V1-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
ZPY5V1-TAP
Description:
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO41
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 19953
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.3 W
Product Status Active
Base Product Number ZPY5V1
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 700 mV