ZV11K2220T122N
Stackpole Electronics Inc
Product No:
ZV11K2220T122N
Description:
MLV, 11V (Vrms), 10%, 2220 1200A
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 5.5J
Series ZV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ZV11K
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 19.8 V
Varistor Voltage (Min) 16.2 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Capacitance @ Frequency 12000 pF @ 1 kHz