ZV14K0805T121N
Stackpole Electronics Inc
Product No:
ZV14K0805T121N
Description:
MLV, 14 Vrms, 10%, 0805 120A
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 0.4J
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 120 A
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ZV14K
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Capacitance @ Frequency 355 pF @ 1 kHz