ZV14K1210J501N
Stackpole Electronics Inc
Product No:
ZV14K1210J501N
Description:
MLV, 14V (Vrms), 10%, 1210, 500A
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 1.6J
Series ZV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ZV14K
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 kHz