ZV25K0805T121N
Stackpole Electronics Inc
Product No:
ZV25K0805T121N
Description:
MLV, 25 Vrms, 10%, 0805 120A
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 0.2J
Series ZV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 120 A
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ZV25K
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 260 pF @ 1 kHz