ZVL25K07T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
ZVL25K07T
Description:
MOV, 25V (Vrms), 10%, 7mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 1.6J
Series ZVL
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ZVL25K
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 790 pF @ 1 kHz