ZVL30K10B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
ZVL30K10B
Description:
MOV, 30V (Vrms), 10%, 10mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 4.4J
Series ZVL
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ZVL30K
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 51.7 V
Varistor Voltage (Min) 42.3 V
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Capacitance @ Frequency 770 pF @ 1 kHz